Krynica-fontanna-setkaBogactwem krynickiej ziemi są przede wszystkim wody mineralne, których lecznicze właściwości znane są i cenione od wieków – lokalna legenda opisuje historię pasterki i rycerza, uzdrowionego wodą ze wskazanego źródła. Krynickie wody mineralne od dawna znajdują się w centrum zainteresowania medycyny. Ich działanie lecznicze zostało udowodnione długoletnią obserwacją, a w miarę postępu nauk medycznych wielostronnymi badaniami fizykochemicznymi i klinicznymi.

Na obszarze administracyjnym uzdrowiska Krynica-Zdrój znajdują się 23 ujęcia wody, z tego 7 ujęć(„Zdrój Główny”, „Słotwinka”, „Jan”, „Józef”, „Mieczysław”, „Tadeusz”, „Zuber”) stosuje się do kuracji pitnej (krenoterapii) lub używa do produkcji wody butelkowanej. Pozostałe ujęcia dostarczają wody mineralne do leczenia wziewnego (inhalacje) oraz zabiegów w postaci kąpieli mineralnych kwasowęglowych.


Kryniczanka
– to krystaliczny dar natury, bijący z głębin ziemi na wprost Pijalni Głównej. Składniki zawarte w Kryniczance (w ilości ok. 2900 mg/l) plasują ją na jednym z czołowych miejsc wśród krajowych wód mineralnych. Kryniczanka zawiera minerały potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu: sód, potas, wapń, fluor, magnez, lit. Dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych działa korzystnie na organizm. Reguluje czynności układu nerwowo-mięśniowego, działa antystresowo oraz przeciw alergicznie, zapobiega zawałom serca oraz miażdżycy naczyń krwionośnych, obniża poziom cholesterolu we krwi. To bardzo smaczna woda mineralna zalecana w celach zdrowotnych do codziennej konsumpcji.

Słotwinka – skuteczna w leczeniu przewlekłych chorób układu pokarmowego, chorób z niedoboru magnezu, m.in. nerwic, stanów stresowych, chorób neurologicznych. Działa przeciwalergicznie, pomaga usuwać metale ciężkie z organizmu. Zalecana w celach profilaktyczno-zdrowotnych.

Zuber – niezastąpiony w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jego żółciotwórcze i żółciopędne działanie jest wykorzystywane w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych. Obniża podwyższony poziom cukru we krwi (zastosowanie w leczeniu cukrzycy), łagodzi również przykre objawy nadużycia alkoholu. Należy stosować według zaleceń lekarza.

Jan – bardzo moczopędna woda, idealna w leczeniu kamicy nerkowej oraz innych schorzeń nerek i dróg moczowych, także miażdżycy (obniża poziom cholesterolu we krwi) i cukrzycy. Stosować wg zaleceń lekarza.

Józef – silnie moczopędna, znajduje zastosowanie w chorobach nerek i dróg moczowych, przede wszystkim kamicy moczowej.

Mieczysław – stosuje się przy chorobach przewodu pokarmowego, nerek, skazie moczanowej oraz niedokrwistości. 0,42% szczawa wodorowęglanowi-wapniowa.

 

Pijalnie wód mineralnych:

Pijalnia Główna znajduje się w samym centrum krynickiego deptaku. Obiekt został oddany do użytku w 1971 r., a w latach 2012-2014 poddany został gruntownej modernizacji. Obecnie obiekt ten służy jak centrum kulturalne, w którym odbywają się koncerty, bankiety. Kiedy nie odbywają się w nim duże imprezy, obiekt jest ogólnodostępny, gdzie można podziwiać piękną egzotyczną roślinność i degustować wody minerlane - Jan, Słotwinka, Tadeusz, Zuber, Zdrój Główny. Godziny otwarcia: 10:00 - 21:00

Pijalnia-glowna-w-krynicy-zdroju

Krynica-stare-lazienki-mineralne

 

 

Kuracjusze przebywający w Krynicy-Zdroju mogą realizować swoje karnety na kurację pitną w budynku Starych Łazienek Mineralnych usytuowanym bezpośrednio przy Pijalni Głównej w godzinach 6:30 - 18:00. Z tego punktu mogą również korzystać pozostali goście, w sytuacji, kiedy Pijalnia Główna jest zamknięta.  

 

 

 

 

 

Pijalnia Mieczysław usytuowana jest w Starym Domu Zdrojowym i serwowana jest tu tylko woda Mieczysław. 
Godziny otwarcia: 10:00 - 17:45

Krynica-Stary-Dom-Zdrojowy-Pijalnia-Mieczyslaw

Pijalnia Jan - Józef znajduje się pod dolną stacją kolejki na Górę Parkową, za pomnikiem Nikifora.
Dostępna jest tu woda Jan i Józef. Godziny otwarcia: 7:00 - 17:45

Krynica-pijalnia-jana Krynica-Pijalnia-Jana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Pijalnia Słotwinka to najstarszy obiekt w Krynicy-Zdroju z 1806 roku. Pierwotnie budynek ten znajdował się w miejscu obecnej Pijalni Głównej, a następnie został przeniesiony do Parku Słotwińskiego. Wydawana była tu woda Słotwinka. Od kilka lat obiekt zamknięty. 

Krynica-pijalnia-slotwinka-klimkowski

Krynica-Fontanna-multimedialna