Czy wiesz, że:

Obiekty noclegowe: agroturystyka, pokoje, wille oraz kwatery znajdujące się na terenach wiejskich mają swoją kategoryzacje podobnie jak pensjonaty i hotele?
Maksymalnie można otrzymać trzy słoneczka czyli trzecią kategorię obok kategorii standard (najniższej), jedno i dwa słoneczka. Każda kategoria świadczy o jakości usług. Wybierając obiekt skategoryzowany masz pewność, że oferta jest rzeczywista a zdjęcia na stronie pokazują to co otrzymasz na miejscu po przyjeździe. Sprawdzony obiekt jest zawsze pewniejszym miejscem wypoczynku.

Tylicz-panorama

Takie obiekty mogą też posiadać specjalizację czyli być przygotowanym do przyjmowania szczególnej grupy Gości np. dla wędkarzy, pszczelarzy czy dla rodzin z dziećmi. Ci ostatni będą np. posiadać plac zabaw, kącik malucha, zajęcia animacyjne dla dzieci może nawet basen. Wypoczynek w takim miejscu będzie łatwiejszy i ciekawszy! Żeby taki obiekt przygotować gospodarze muszą włożyć wiele więcej wysiłku niż ci bez specjalizacji. Dlatego warto zwrócić na takie gospodarstwo uwagę planując swój wyjazd.

Przykładowym, skategoryzowanym obiektem o specjalizacji Dla Rodzin z Dziećmi może być Agroturystyka U Grzegorza w Tyliczu. Gospodarze dołożyli wszelkich starań żeby otrzymać najwyższą kategorie trzy słoneczka oraz przygotowali dom i otoczenie tak, żeby Rodzice z dziećmi czuły się tu dobrze a ich wypoczynek był wygodny i atrakcyjny.

Tylicz-dzieci-zabawa2Tylicz-dzieci-zabawa-integracja2

 

Procedura kategoryzacji, bo tak nazywa się proces nadania kategorii dla obiektu jest równie skomplikowana i drobiazgowa jak ta dla hoteli. Wymogi jakie trzeba spełnić żeby otrzymać daną kategorie są ściśle określone i sprawdzane.

Kategorie na 4 lata po osobistej wizytacji nadaje przedstawiciel Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej.
Kategoryzacja to bardzo dobre narzędzie sprawowania kontroli nad jakością ofert gospodarstw Agroturystycznych.
Skategoryzowane obiekty gwarantują odpowiednio wysoką jakość usług i są chętniej odwiedzane przez gości, zaś kwaterodawca zyskuje prawo do zamieszczania oferty w materiałach promocyjnych Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne" oraz prawo do posługiwania się zastrzeżonym znakiem PFTW "Gospodarstwa Gościnne". Świadectwem sprawdzonej jakości kwater wiejskich są wcześniej wspomniane słoneczka.

Tylicz-dziecko2Tylicz-hustawka2

 

Niestety, mimo sporemu dofinansowaniu i ogromnemu zaangażowaniu Wojewódzkich Urzędów Marszałkowskich oraz promocji kategoryzacji wśród kwaterodawców wciąż mało obiektów korzysta z tej możliwości. Obawa niestety często wynika ze słabej jakości oferowanych usług i tym samym strach przed otrzymaniem niskiej kategorii...
W całej Polsce, Polska Federacja Turystyki Wiejskiej zrzesza w swojej bazie ok 1500 kwater z tego tylko 29 gospodarstw otrzymało najwyższą kategorie 3 słoneczka. W Małopolsce znajdują się 4 obiekty z trzema słoneczkami!

Tylicz-gokarty

Jaki z tego wniosek??

Planujesz wypoczynek na wsi szukaj takich kwater, które nie obawiały się oceny i poddały się kategoryzacji!
Wybieraj z pośród nich te najlepsze! Szukaj atrakcyjnej oferty wśród obiektów ze specjalizacją dla rodzin, w siodle, ze smakiem, w tradycji, wypoczynek u rolnika, dla grzybiarzy, wędkarzy, seniorów czy dla aktywnych będziesz mieć pewność, że gospodarze włożyli więcej wysiłku w to co oferują i przygotowali coś dodatkowego specjalnie pod Twoim kątem.
Więcej na temat kategoryzacji i specjalizacji gospodarstw przeczytasz na stronie PFTW: http://pftw.pl/

Tylicz-plac-zabaw

Zapraszamy do Tylicza, oazy spokoju i ciszy! Tu każdy znajdzie odpowiednie miejsce na swój wypoczynek.

Opracowała Justyna Królikowska właściciel
Agroturystyki U Grzegorza Dla Rodzin z Dziećmi
www.ugrzegorza.pl

Tylicz-kategoryzacja-agroturystyka-u-grzegorza