Krynica-Jaworzyna-luneta
Krynica-Zdrój od wielu już lat mocno inwestuje aby zmienić wizerunek uzdrowiska z - do niedawna tylko dla seniorów - na wspaniałe miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Świadczą o tym przede wszystkim nowe atrakcje skierowane do najmłodszych.

Zacznijmy od centrum uzdrowiska - okolice przystanku HAWANA.
Poniżej okazałego Hotelu Krynica**** znajduje się nowoczesna hala lodowiska, gdzie przez 10 miesięcy w roku można jeździć na łyżwach, a przez ponad połowę roku można na żywo pasjonować się hokejem. Na miejscu wypożyczalnia łyżew, szatnia oraz instruktorzy. 
Tuż za lodowiskiem znajduje się sankostrada, gdzie na kilometrowej rynnie podczas zjazdu na 2-osobowych saneczkach można podziwiać panoramę Krynicy.
Pod sankostradą umiejscowione są 2 boiska piłkarskie wraz z bieżnią do biegania. Dopełnieniem tej części Krynicy są korty tenisowe.

Przy Kościele Zdrojowym obowiązkowo z dziećmi należy się udać do Muzeum Zabawek. Ponad 3000 eksponatów zapozna dzieci z historią zabawkarstwa, a starszym przypomni młodzieńcze lata.

Poniżej Kościoła Zdrojowego rozpoczyna się centralna część uzdrowiska, czyli Deptak z Parkiem Zdrojowym. Ale zanim na dobre będziemy się przechadzać alejkami spacerowymi, dzieci zachwycone będą zabawą przy fontannie "setce", pozowaniem do zdjęć przy ogromnym kwiatowym łabędziu oraz przy innych małych pomnikach. Po wyjściu z Parku Dukieta ukaże się nam Nikifor podczas swej "wiecznej" pracy, a za nim kolejny pomnik przyrody - żaba, fontanna oraz Pijalnia Jana i Józefa. 

Spacerując w tych okolicach dzieci z pewnością zauważą kolorowe atrakcje dla siebie. Od maja do końca września pod dolną stacją kolejki na Górę Parkową powstaje małe centrum zabaw dla najmłodszych - trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie, kule wodne.

gora-parkowa-krynica3Po zabawach możemy skorzystać z Kolejki Linowo-Terenowej i w przeszklonym wagonie zdobyć Górę Parkową (741m). Na szczycie kolejne atrakcje dla najmłodszych: Rajskie ślizgawki, czyli trzy rynny zjazdowe, zjeżdżalnie pontonowe, przejażdżki na koniach. Na szczycie znajduje się restauracja wraz z małym placykiem "wikingów". Ze szczytu można udać się na 10 minutowy spacerek do "źródełka miłości". Drogę powrotną z Góry Parkowej można urozmaicić sobie schodząc na piechotę, mijając po drodze Polanę Michasiową, figurkę Matki Bożej oraz okazały staw z łabędziami.  

Po zejściu schodami z Kaplicy Parkowej znajdujemy się przy pomniku Adama Mickiewicza. W wakacje zabawiają tu dzieci klauni puszczający potężne bańki mydlane, a w zimie artyści tworzący rzeźby lodowe.

Po drugiej stronie rzeki Kryniczanka znajduje się najstarsza zabytkowa zabudowa uzdrowiska. Na końcu jej ma swoją siedzibę Muzeum Nikifora.

W centralnej części Deptaku jest Muszla Koncertowa, skąd w okresie letnim wygrywa piękne operetki Orkiestra Zdrojowa oraz Pijalnia Główna, gdzie można spróbować leczniczych wód mineralnych. Znajdująca się wewnątrz sala koncertowa gości wielu wykonawców oraz grupy teatralne. W okresie letnim występy na scenie muzycznej obok Pijalni urozmaicają czas na krynickim deptaku. Nową atrakcją jest znajdująca się tuż obok fontanna multimedialna. Za rzeką w stylowych butikach można zakupić wszelkiego rodzaju pamiątki, a następnie udać się do informacji turystycznej po aktualny kalendarz imprez wraz z mapką Krynicy.

Po wyjściu z Deptaku po lewej stronie ukaże się nam Pasaż Handlowy, a w nim na 2 piętrze "Mały Robinson" - nowoczesna sala zabaw dla najmłodszych.
Kierując się dalej w stronę posterunku policji dojdziemy do Mini Golf Parku. Tu na 18 dołkowym polu można poczuć atmosferę rozgrywek golfowych. Na miejscu znajduje się kawiarenka oraz plac zabaw dla najmłodszych.

Jaworzyna-KrynickaW dolinie Czarnego Potoku powstał niedawno Park Sportowy (za osiedlem przy rzece). Mamy tutaj: boisko do piłki nożnej, siatkowej, korty tenisowe, skatepark, alejki spacerowe, rowerowe oraz plac zabaw.

Za okazałym Hotelem Czarny Potok****, po lewej stronie w lesie, siedzibę swoją ma Krynicki Park Linowy oraz Leśna Arena Paintbalowa. To wspaniała rozrywka z adrenaliną, od 3 roku życia. Liczne trasy, skok wahadłowy, ścianka wspinaczkowa, trampolina zapewnią odpowiednie wrażenia w każdym wieku.

U schyłu doliny znajduje się największa atrakcja Krynicy-Zdroju - Jaworzyna wraz z najdłuższą kolejką gondolową w Polsce. Można na górę wyjść drogą gospodarczą spod dolnej stacji kolejki (4 km - 1,5h) lub wyjechać 6-osobową gondolką w 7 minut. Ze szczytu rozpościera się wspaniała panorama Beskidów oraz przy bezchmurnej pogodzie (zwłaszcza z rana) panorama Tatr Słowackich. Jako drogę powrotną można wybrać ścieżkę edukacyjną z kilkunastoma tablicami po drodze, informującymi o tutejszej florze i faunie. Ze szczytu można udać się z dziećmi na spacer do schroniska Bacówka nad Wierchomlą (1,5h), a później zejść do doliny Szczawnika (1,5h), skąd do Krynicy kursują busy. 

Zapraszamy również na nową formę aktywności połączonej ze zdobywaniem wiedzy, czyli Quest "Sławni co w Krynicy mieszkali". Wspaniała zabawa dla całej rodziny w terenie - dla każdego bez względu na wiek.

W sąsiednim Tyliczu, oddalonym od Krynicy o 6 km, możemy polecić tor gokartowy. Na wyposażeniu również mały gokart dla dzieci od 5 roku.
Na Farmie Lama dzieci mają możliwość obcowania ze zwierzętami polskiego gospodarstwa rolnego, pospacerować po stajni oraz przejechać się na koniu lub na kucyku.
Osada Domków w Lesie to kompleks rekreacyjny, który w lecie organizuje wiele rodzinnych imprez plenerowych. Do kompleksu należy basen pływacki, boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw dla dzieci oraz zaplecze gastronomiczne. W okresie zimowych osada przekształca się w centrum narciarstwa biegowego oraz alpejskiego. 

Dobrym pomysłem na rodzinny wypad może być również spływ pontonowy lub kajakowy rzeką Poprad połączony ze zwiedzaniem sąsiedniego uzdrowiska Muszyny

 Muszyna-Park-Sensoryczny1