Krynica-Jaworzyna-emeryci2

Krynica-Zdrój nie bez przesady zwana jest "perłą polskich uzdrowisk". Rozwinięta baza zabiegowa, specyficzny alpejski klimat oraz bogate złoża wód leczniczych powodują, że proces kuracji zdrowotnej przebiega bardzo szybko. Baza noclegowa Krynicy-Zdroju oferuje pobyty sanatoryjne, rehabilitacyjne jak również pobyty lecznicze prywatne z pominięciem procedur NFZ.

W trakcie trwania 2- lub 3-tygodniowego pobytu leczniczego Krynica-Zdrój ma wiele do zaoferowania aby uatrakcyjnić pobyt w uzdrowisku. Najlepiej po przyjeździe do Krynicy pierwsze kroki skierować do informacji turystycznej. Znajduje się ona na końcu Deptaku naprzeciw poczty. Należy poprosić o bezpłatny "pakiet startowy seniora" czyli: kalendarz aktualnych imprez, mapkę Krynicy, ulotkę "Krynica-Zdrój dla seniora" oraz program wycieczek. Z tym pakietem Państwo na pewno nie będziecie się nudzić w Krynicy, a po 3 tygodniach poczujecie niedosyt.

A teraz przejdźmy do meritum czyli, co warto zobaczyć, jak spędzić wolny czas...

Największą obecnie atrakcją Krynicy-Zdroju jest najwyższy szczyt Jaworzyna wraz z najdłuższą kolejką gondolową w Polsce. Można na górę wyjść drogą gospodarczą spod dolnej stacji kolejki (4 km - 1,5h) lub wyjechać 6-osobową gondolką w 7 minut. Ze szczytu rozpościera się wspaniała panorama Beskidów oraz przy bezchmurnej pogodzie (zwłaszcza z rana) panorama Tatr Słowackich. Jako drogę powrotną można wybrać ścieżkę edukacyjną z kilkunastoma tablicami po drodze, informującymi o tutejszej florze i faunie.

Kolejną atrakcją jest Góra Parkowa, czyli Park Zdrojowy. Na ten szczyt (741 m n.p.m.) prowadzi wiele alejek spacerowych jak równiez można wyjechać kolejką linowo-terenową. Na szczycie znajduje się restauracja "Babci Maliny" gdzie przy dobrej muzyce można się zrelaksować. Znajdujące się poniżej ławeczki umożliwiają długie podziwianie panoramy południowej części Krynicy. Jest to również doskonałe miejsce do zabrania wnuczków na "rajskie ślizgawki" oraz zjazdy pontonowe. W Parku Zdrojowym koniecznie należy pokarmić łabędzie, zawitać do Leśnego Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Krynickich Zdrojów oraz skosztować wody ze "źródełka miłości".

DeptakMaly

Czymże by była Krynica bez swego największego skarbu czyli wód mineralnych?
Do dyspozycji Państwa Krynica oferuje 3 czynne pijalnie - Pijalnia Główna na Deptaku (wody: Zdrój Główny, Tadeusz, Zuber, Słotwinka, Jan), Pijalnia Mieczysław na rogu Starego Domu Zdrojowego (woda Mieczysław) oraz Pijalnię Jana i Józefa za pomnikiem Nikifora (wody: Jan, Józef).
Jeżeli chcesz poznać skład chemiczny poszczególnych wód oraz przeznaczenie to zapraszamy do lektury.

Krynica-Zdrój to oczywiście ukochane miasto wielkiego śpiewaka Jana Kiepury i odbywający się od 1967 roku festiwal jego imienia. Ta wspaniała impreza niestety odbywa się tylko raz do roku w połowie sierpnia. Przez około 10 dni Krynica staje się wtedy stolicą operetki. Na co dzień na szczęście mamy naszą Orkiestrę Zdrojową, która umila swym pięknym graniem czas kuracjuszom 5 dni w tygodniu. 

Drugą postacią, która rozsławiła uzdrowisko jest malarz prymitywista Nikifor. Doczekaliśmy się już ekranizacji życiorysu tej niezwykłej postaci w filmie "Mój Nikifor" a w samej Krynicy mamy pomnik oraz muzeum przedstawiające 77 jego prac oraz pamiątki z życia.

Nie sposób ominąć okazji "cofnięcia się w czasie", czyli odwiedzić Muzeum Zabawek. To tu wśród 3000 eksponatów może odnajdziesz swoją ulubioną zabawkę z dzieciństwa. A może wspomnisz znajomych siedząc w szkolnej ławie...

W muzeum przyrodniczo-łowieckim "Łuczakówka" staniesz "oko w oko" ze spreparowanymi zwierzętami, motylami oraz okazami gatunków zwierząt afrykańskich.

Dla miłośników sztuki mamy trzy galerie: "Siedlisko" , "Pod kasztanem" oraz "Vox Humana.

Bezpłatnie książki wypożyczysz w Bibliotece Publicznej pod dolną stacją kolejki na Górę Parkową.

Krynica-Jaworzyna-emeryci1Krynica oferuje wiele alejek do spacerowania, gdzie w ciszy, wśród pięknej przyrody i rzeźb kwiatowych na pewno zapomnisz o zgiełku codziennego życia. Najbardziej popularnym miejscem do spacerowania jest Krynicki Deptak wraz z Parkiem Zdrojowym czyli alejkami na stoku Góry Parkowej. Naprzeciw pomnika Nikifora znajduje się mały Park Mieczysława Dukieta ze swą okazałą fontanną "setką"  oraz pięknym kwiatowym łabędziem. Pod okazałymi sanatoriami Continenal i Lwigród można poopalać się na trawie w Parku Nitribitta. W centralnej jego części góruje pomnik "Obrońcom - Zwycięzcom". Przy wjeździe do Krynicy-Zdroju znajduje się Park Słotwiński ze swym najstarszym drewnianym budynkiem z 1806 roku - Pijalnią Słotwinką.

Najnowszej, oryginalnej metody zastosowania soli morskiej w celach leczniczych i rekreacyjnych doświadczysz w Jaskini Solnej. Czyste, zjonizowane powietrze polepszy Twoją kondycję zdrowotną.

Krynica-Zdrój ze względu na swoje przygraniczne położenie to idealne miejsce wypadowe na wycieczki krajoznawczo - rekreacyjne. Najbardziej popularnymi celami są: Budapeszt (zwiedzanie 6 najatrakcyjniejszych miejsc wraz z godzinnym rejsem po Dunaju), źródła geotermalne na Słowacji - Vrbov oraz Poprad, kąpiele termalne w jaskiniach na Węgrzech, szlak architektury drewnianej - cerkwie łemkowskie, ziemia sądecka - klasztor klarysek, ołtarz papieski oraz błonie w Starym Sączu, skansen galicyjski w Nowym Sączu, centra pszczelarskie w Kamiannej oraz Bartnik Sądecki w Stróżach oraz wiele innych. 
W sezonie zimowym obowiązkowym punktem jest wieczorny kulig z pochodniami zakończony biesiadą góralską.
Wszystkie te atrakcje mogą Państwo zakupić w jednym z biur podróży w Krynicy-Zdroju. Otrzymacie Państwo w cenie: transport, ubezpieczenie oraz profesjonalnego przewodnika.

Zapraszamy również na nową formę aktywności połączonej ze zdobywaniem wiedzy, czyli Quest "Sławni co w Krynicy mieszkali". Wspaniała zabawa w terenie dla każdego - bez względu na wiek. 

Ostatnie lata przyniosły spopularyzowanie Nordic Walking czyli spaceru z kijkami angażującego prawie wszystkie mięśnie ciała. Krynica z każdym dniem obserwuje wzrost ilości piechurów szczególnie tych starszych.

Krynica-labedz-kwiatowyKrynica-jaszczurka-kwiatowaKrynica-alejki-spacerowe