KOPALNIA SOLI BOCHNIA

Kopalnia-Soli-Bochnia-03Kopalnia Soli Bochnia (oddalona od Krynicy o 100 km) jest najstarszą na ziemiach Polskich kopalnią soli czynną nieprzerwanie od 1248 r. Eksploatacja podziemnych wyrobisk utworzyła sieć imponujących chodników i komór, którym górnicy przez wieki nadawali charakter użytkowy.

Tak powstały przepiękne kaplice, stajnie, komory wykorzystywane dzisiaj do celów rekreacyjnych, noclegowych i sanatoryjnych.

W oparciu o podziemne wyrobiska Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o. organizuje ruch turystyczny. Co roku liczba odwiedzających turystów wzrasta a do ich grona coraz liczniej dołączają goście z zagranicy, którzy podkreślają, że największym atutem kopalni jest jej surowość
i naturalność.


W dniu 23 czerwca 2013 roku Kopalnia Soli Bochnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, potwierdzając tym samym jej niepowtarzalność, unikalność i niezaprzeczalne piękno.


OFERTA TURYSTYCZNA:


Trasa turystyczna (z trasą multimedialną) – przejście trasy trwa ok. 2 godzin, grupa pokonuje trasę kolejką podziemną oraz pieszo. Trasa obejmuje przejście poziomem IV August oraz VI Sienkiewicz. Turyści poznają najpiękniejsze zakątki kopalni, Kaplice Św. Kingi, Stajnię Mysiur, przechodzą pochylnią z IV poziomu na poziom VI , pokonują tę różnicę poziomów zjeżdżając podziemną kolejką lub zchodzą schodami. Na trasie znajdują się stanowiska multimedialne, dodatkowo uatrakcyjniające zwiedzanie kopalni. Na specjalnych ekranach oraz manekinach wyposażonych w ekrany, wyświetlają się sceny ukazujące codzienną pracę górników, przybliżające historię kopalni, oraz historię wydobycia soli.

Pobyt w kopalni kończy się w największej z solnych komór - komorze Ważyn gdzie znajduje się boisko sportowe, plac zabaw, punkt gastronomiczny, sklep z pamiątkami . Część komory została przystosowana do pobytów nocnych.

Kopalnia-Soli-Bochnia-01 Kopalnia-Soli-Bochnia-02 Kopalnia-Soli-Bochnia-04

 

Kopalnia-Soli-Bochnia-08Cennik trasy turystycznej:

Miesiąc

I,II,III,XI,XII

IV,V,VI,VII,VIII,IX,X

Bilet normalny

26

36

Bilet ulgowy

20

26

Bilet szkolny

18

24

                                     Zwiedzanie w języku angielskim

Bilet normalny

60

Bilet ulgowy

45

Przeprawa łodzią

bilet

12 PLN / 1 os


Końska Droga z Podziemną Przeprawą Łodzią

Kopalnia-soli-Bochnia-przeprawa-lodziamiTo absolutna nowość i wielka gratka dla miłośników podziemnych wędrówek. Pełna niespodzianek i wyjątkowych widoków trasa wiedzie zabytkowymi korytarzami z poziomu AUGUST przez poziom LOBKOWICZ aż do poziomu SIENKIEWICZ. – Te wyrobiska i zejścia jeszcze nigdy nie były udostępniane turystom – mówią w kopalni. Różnicę poziomów pokonuje się Zejściem LICHTENFELS. Jego pierwsza część zlokalizowana jest w Komorze LICHTENFELS VII eksploatowanej jeszcze w latach 80. XVIII w. Wyrobisko stanowi bardzo ciekawy obiekt geologiczny, głównie ze względu na widoczną warstwę tufitu, czyli pyłu wulkanicznego. – Badanie tufitu pozwoliło na dokładne określenie wieku bocheńskiego złoża na 13,6 mln lat! – wyjaśniają przewodnicy. Dalej, z poziomu LOBKOWICZ do poziomu SIENKIEWICZ wiodą schody, aż wreszcie trafia się do Komory 81. Tutaj można przeżyć coś niezwykłego, czyli przeprawić się łodzią wzdłuż zalanego solanką wyrobiska. Trasa ma 120 metrów, a za wiosłem łodzi zasiadają flisacy. Na zakończenie wyprawy wypoczynek w komorze Ważyn. Warto wiedzieć, że Końska Droga jest dostępna dla osób pełnosprawnych, nie mających problemów z poruszaniem się. Z trasy nie mogą skorzystać dzieci w wieku poniżej 7 lat. Z kolei dzieci od 7 roku i młodzież do 18 roku życia muszą przebywać pod opieką osoby pełnoletniej. Wymagane jest wygodne, pełne obuwie turystyczne. W przypadku zorganizowanych grup szkolnych minimalny wiek uczestników to 10 lat.

 

Trasa historyczna – Wyprawa w Stare Góry – to oferta dla turystów poszukujących niespotykanych wrażeń, osób dobrze przygotowanych fizycznie. Trasę mogą zwiedzać osoby, które ukończyły 16 rok życia i przebywają pod opieką osoby pełnoletniej. Wędrówkę po najstarszych, wcześniej nie udostępnianych wyrobiskach kopalni rozpoczyna się na poziomie I Danielowiec - 70 m, a kończy na poziomie IV August - 176 m. W czasie wędrówki uczestnicy poznają najstarsze, surowe ,średniowieczne wyrobiska kopalni. Pokonują trasę wąskimi chodnikami, przedziałami drabinowymi. Turyści zostają wyposażeni w niezbędny na trasie sprzęt górniczy , kask, lampę górniczą , pochłaniacz, oraz opcjonalnie ubranie ochronne. Na trasę wymagane jest odpowiednie obuwie, takie jak do wędrówek górskich.
Zejście na trasę odbywa się w grupach liczących do 15 osób, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
Zjazdy na trasę historyczną odbywają się od poniedziałku do piątku o godz. 9.00 i 11.00

Koszt: Grupa do 5 osób 400zł + 80zł za każdą następną.

Kopalnia-Soli-Bochnia-06 Kopalnia-Soli-Bochnia-05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kopalnia-Soli-w-Bochni-01 Kopalnia-Soli-w-Bochni-02 Kopalnia-Soli-w-Bochni-03 Kopalnia-Soli-w-Bochni-04 Kopalnia-Soli-w-Bochni-05 Kopalnia-Soli-w-Bochni-06 Kopalnia-Soli-w-Bochni-07 Kopalnia-Soli-w-Bochni-08 Kopalnia-Soli-w-Bochni-09 Kopalnia-Soli-w-Bochni-10 Kopalnia-Soli-w-Bochni-11 Kopalnia-Soli-w-Bochni-12 Kopalnia-Soli-w-Bochni-13 Kopalnia-Soli-w-Bochni-14 Kopalnia-Soli-w-Bochni-15 Kopalnia-Soli-w-Bochni-16


Pobyty nocne
– największym skarbem bocheńskiej kopalni jest jej unikalny, leczniczy mikroklimat. Posiada on właściwości lecznicze w przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych, przewlekłych nieżytów, gardła, nosa i krtani, oraz chorób alergicznych.

Wszyscy znamy powiedzenie: sen to zdrowie, ale w żadnym miejscu nie nabiera ono tak pełnego wymiaru jak w Kopalni Soli Bochnia.

Podczas pobytu nocnego do dyspozycji gości pozostaje boisko sportowe, dyskoteka, plac zabaw dla dzieci.

Noclegi odbywają się w dwóch komorach:

· Komora Ważyn - położona 250 m pod ziemią. Posiada 252 miejsca noclegowe, część gastronomiczną i rekreacyjną w której znajduje się boisko sportowe, plac zabaw, sala konferencyjna.

· Komora Kołdras - położona 212 m pod ziemią. Posiada 47 miejsc noclegowych w kameralnych aneksach sypialnianych dla 2,3,4,5 lub 6 osób.

Podczas nocy spędzonej w kopalni, można skorzystać z dodatkowych atrakcji takich jak: zwiedzanie kopalni, zjazd 140 – metrową zjeżdżalnią oraz przeprawa łodzią przez zalany solanką korytarz.


Na powierzchni:

Goście oczekujący na zjazd mogą korzystać z ogródka letniego, sklepu z pamiątkami. Na placu przed Biurem Obsługi Turystycznej można oglądnąć ekspozycję maszyn górniczych.

Kopalnia-Soli-Bochnia-07 

 

Pobyty Nocne - wymagana wcześniejsza rezerwacja.

 

Miesiące

I, II, III, XI, XII

IV, V, VI, VII, VIII, IX, X

Komora Ważyn

bilet normalny:

50.00 PLN

70.00 PLN

bilet ulgowy:

40.00 PLN

60.00 PLN

bilet szkolny:

35.00 PLN

55.00 PLN

Komora Kołdras

bilet normalny:

60.00 PLN

75.00 PLN

bilet ulgowy:

50.00 PLN

65.00 PLN

bilet szkolny:

45.00 PLN

60.00 PLN

komplet pościeli:

15.00 PLN

 

 

Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o.
ul. Campi 15
32-700 Bochnia
tel: 14 615 2460